Apel do Prezydenta Wrocławia

Wraz z innymi organizacjami działającymi we Wrocławiu KOD Dolny Śląsk wystosował do prezydenta Wrocławia apel o stanowcze działania przeciwko funkcjonowaniu w przestrzeni miasta haseł i symboli faszystowskich – zakazanych przez polskie prawo. Treść apelu znajduje się poniżej:

Wrocław, 06.11.2017

Pan Rafał Dutkiewicz
Prezydent Wrocławia

Szanowny Panie Prezydencie,

My, niżej podpisani/e obywatele i obywatelki Wrocławia, wyrażamy oburzenie i zdumienie, że władze miasta mieniącego się „miastem spotkań”, wielokulturowego i tolerancyjnego, w żaden sposób nie sprzeciwiają się planowanym na 11 listopada tego roku marszom neonazistów i neofaszystów, a więc ugrupowań szerzących treści konstytucyjnie w Polsce zakazane.
Mimo usilnych prób fałszowania historii przez partię obecnie rządzącą, wszyscy mamy świadomość, do czego prowadzi ignorowanie ruchów jawnie głoszących nienawiść, nietolerancję i gloryfikujących przemoc. Nie wątpimy, ze i Pan ją posiada, szczególnie teraz, w godzinie próby, w czasach realnego zagrożenia. Polska i Wrocław brunatnieją! Proszę nie odwracać oczu!
Pytamy Pana wprost, czy 11 listopada, w Święto Niepodległości, odda Pan miasto we władanie bandytom takim jak Jacek Międlar czy Piotr Rybak? Czy będzie Pan udawał, że nie wie, o kogo chodzi i kto będzie owym marszom przewodził? Czy będzie się Pan zasłaniał, jak niechlubnie uczyniła to Hanna Gronkiewicz – Waltz w sprawie marszu faszystów 15 sierpnia w Warszawie, formalnościami, a potem Pańskie służby zawiodą na całej linii, nie zatrzymując i nie rozwiązując zgromadzenia, którego przebieg będzie łamał wprost polską Konstytucję? Czy przymknie Pan oko na to, że policja nie będzie interweniowała, kiedy koledzy Jacka Międlara i Piotra Rybaka będą łamać prawo – wznosić ręce w hitlerowskim pozdrowieniu, prezentować publicznie faszystowskie symbole, nawoływać do przemocy i używać rac, petard i kijów bejsbolowych ze znakiem Polski Walczącej do zastraszenia tych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia, którzy jednak odważą się tego dnia wyjść z domu? Czy żeby się nie narażać faszystom, nie wyśle Pan na oba neonazistowskie zgromadzenia żadnych obserwatorów, lub wyda im polecenie niereagowania na łamanie prawa?

A może jednak coś Pan zrobi?
Może jednak faszyzm we Wrocławiu nie przejdzie?
Może stanie Pan z nami na drodze brunatnej fali idącej bez żadnych przeszkód przez kolejne polskie miasta?
Panie Prezydencie, odwagi!

Ogólnopolski Strajk Kobiet – Wrocław
Obywatele RP – Wrocław
Kultura Równości
Komitet Obrony Demokracji Wrocław
Dolnośląski Kongres Kobiet
Wrocławdlademokracji.pl
Komitet Obrony Demokracji Dolny Śląsk
Partia Zieloni – Wrocław
Partia Razem – Wrocław