Światło dla sądów

Jak przed dwoma miesiącami, tak i 1 października Dolnoślązacy przywitali zmierzch ze świecami w dłoniach. I podobnie jak w lipcu nie przypadkiem zgromadzili się pod budynkami sądów: we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Legnicy, Wałbrzychu, Kłodzku, Dzierżoniowie i Lubinie. Choć aura już nie wakacyjna, zebrali się tłumnie w poczuciu obywatelskiego obowiązku. Nakazuje on manifestować swoją niezgodę na niszczenie resztek państwa prawa i trójpodziału władzy. Zgromadzenia zorganizowały grupy lokalne KOD, włączając się do ogólnopolskich protestów. Hasłem przewodnim były WOLNE SĄDY.

Protestujący dziś obywatele raczej nie oczekiwali zmiany frontu przez prezydenta, niemniej można było mieć nadzieję na choć pozory ustępstw ze strony głowy państwa. Andrzej Duda nie próbuje jednak ukryć swych intencji. Poszedł nawet o krok dalej i widząc swe niekonstytucyjne rozwiązania zaproponował równocześnie wprowadzenie zmian do Konstytucji, by ta pasowała do jego ustaw. Precedencja co najmniej dziwna. Dodatkowo, obok znanych już z pisowskiego projektu rozwiązań, pojawiły się zupełnie nowe „pomysły”, jak specjalna izba w SN zajmująca się m.in. ważnością wyborów (a więc 100% nominatów PiS zadecyduje o ich ważności) czy pomysł z nadzwyczajną skargą, dzięki której będzie można podważyć prawomocne wyroki nawet sprzed 20 lat. Na pewno ucieszą się z nich wszyscy, którzy już zdążyli zapomnieć np. o swojej sprawie spadkowej sprzed lat 15 lub nie mający nic do stracenia skazani mafiosi.

Prezydent dał nam więc sporo powodów, by mu przypomnieć lipcowe protesty. A my znów mogliśmy się spotkać aby wspólnie poskandować, porozmawiać, posłuchać i pomilczeć. Aby być widocznym i słyszalnym. Jako KOD i jako obywatele tego kraju, którzy raz jeszcze przypominają tej władzy: SUWEREN MÓWI NIE!

Dzierżoniów (fot. Henryk Dylewski):

 

 

 

 

 

 

 

 

Jelenia Góra (fot. KOD Jelenia Góra):

 

 

 

 

 

 

 

 

Legnica (fot. Karol Budrewicz):

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wałbrzych (fot. KOD Wałbrzych):

 

 

 

 

 

 

 

 

Wrocław (fot. Małgorzata Lech-Krawczyk):